در مصرف پلاستیک و انرژی صرفه جویی کنیم

1396/12/22

راه حل هایی برای بیشتر کردن بازیافت پلاستیک ها و صرفه جویی در مصرف انرژی وجود دارند که در اینجا آنها را با هم بررسی می کنیم.

1)     برنامه ریزی کنید

یکی از راه های حفظ منابع مالی و طبیعی برنامه ریزی پیش از خرید است. قبل از اینکه به فروشگاه بروید و هر چه به چشمتان خورد را درون سبد خرید بیندازید, ابتدا لیستی از مواردی که نیاز دارید تهیه کنید. به این ترتیب در وقت، پول، مصرف پلاستیک و کاهش انتشار دی اکسید کربن صرفه جویی می کنید.

 

2)     شناختن مکان های بازیافت و راه حل های بازیافت

برای بازیافت یک برنامه داشته باشید. این برنامه را می توانید از مکان های معتبر بازیافت بگیرید. مواد آلاینده، شیشه، کاغذ، فلز, بطری, شیشه و ... هر کدام راه بازیافت متفاوتی دارند پس نباید همه آنها را در یک سطل قرار دهید.

 

3)     صرفه جویی در مواد غذایی

آیا می دانید هر سال چقدر غذا هدر می رود؟ و آیا می دانید که اگر این غذاهای هدر رفته هدر نروند و به دست نیازمندان برسند دیگر در تمام جهان حتی یک گرسنه هم وجود نخواهد داشت؟ به اندازه ای که نیاز دارید خرید کنید. البته فراموش نکنید که بخشی از این خرید را به نیازمندان اختصاص دهید.

 

4)     جمع آوری ظروف یکبارمصرف

درست است که اسم ظروف یکبار مصرف رویش است اما بد نیست که این لیوان های پلاستیکی و بشقاب یک بار مصرف را دور نیندازید, بشویید و دوباره و چندباره استفاده کنید.

 

5)     در استفاده مجدد خلاقیت داشته باشید

استفاده مجدد از ظروف بکبارمصرف خالص ترین و بهترین نوع بازیافت است. فنجان پلاستیکی که قرار است دور انداخته شود می تواند محلی برای رشد یک گیاه کوچک باشد. چنگال یک بار مصرف هم می تواند دوباره به کار گرفته شود و در باغبانی و برای زهکشی خاک مورد استفاده قرار گیرد.

 

6)     داشتن سطل بازیافت در منزل

یک سطل تهیه کنید و در کنار سطل زباله خود به عنوان سطل بازیافت داشته باشید. با این ترفند از زیاد شدن زباله ها جلوگیری کرده و به محیط زیست کمک می کنید.

 

7)     صرفه جویی در مصرف کاغذ

کاغذهای کادویی, کاغذ رنگی و جعبه های مقوایی را بعد از یک بار استفاده دور نیندازید. استفاده مجدد از آنها ربطی به بی کلاسی و خساست ندارد, با افتخار به محیط زیست خود خدمت کنید.

 

8)     اسباب بازی های کودکان را دور نیندازید

کودک شما از اسباب بازی اش خسته شده؟ آن را دور نیندازید! بهتر است که آن را در جایی پنهان کنید و مدتی بعد دوباره به کودک بدهید. بعد از گذشت مدتی این اسباب بازی دوباره برای کودک تازگی و جذابیت دارد.

حتی می توانید اسباب بازی های تکراری کودکتان را با اسباب بازی های تکراری کودکان فامیل مبادله کنید.

با این کار پلاستیک کمتری استفاده می کنید و فضای خانه تان هم با هزاران وسیله متنوع اشغال نمی شود.

 

9)     لباس گرم بپوشید

برای گرم شدن در هوای سرد حتما نباید بخاری و شوفاژ را تا آخرین حد ممکن زیاد کرد! ما نمی گوییم که از آنها استفاده نکنید! فقط می گوییم با کم کردن شعله و پوشیدن لباس کمی گرم تر می توان تعادل را برقرار کرد و در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

 

10)    لامپ اضافه خاموش!

خاموش کردن چراغ هایی که به وجودشان نیازی نیست نه تنها باعث کاهش مصرف انرژی می شوند بلکه عمر لامپ هایتان را هم طولانی می کنند. این نکته را فراموش نکنید.